Tribunalul Bacău a decis astăzi, 12 august, să prelungească arestarea preventivă a dr. Dan Dorin Morenciu, fostul manager al Serviciului Județean de Ambulanță Neamț, cu încă 30 de zile, până pe data de 16 septembrie. Dr. Morenciu se află la arest de pe 20 mai și este acuzat că a cerut și primit diverse sume de bani pentru a angaja asistente și ambulanțieri. Rezumând ceea ce au stabilit până acum anchetatorii, rezultă că, în perioada 2-18 mai, managerul interimar a pretins și primit 108.000 de euro pentru 24 de angajări. Urma să primească încă 5.000 de euro exact în ziua în care s-au făcut perchezițiile.
Așadar, în perioada 2-10 mai 2022, dr. Morenciu a primit 40.000 de euro de la 8 persoane care au candidat pentru posturi de ambulanțieri și asistente (fiecare a dat câte 6.000 de euro, dar asistenta șefă a luat și ea 8.000 de euro pentru cât s-a chinuit să completeze răspunsurile corecte pe foile de examen). La începutul lunii iunie, când au fost extinse cercetările, procurorii DNA au stabilit că managerul SAJ a mai pretins încă 25.000 de euro de la alte 5 persoane, care fuseseră angajate în timpul pandemiei și voiau să obțină contracte pe perioadă nedeterminată. La sfârșitul lunii iunie, la o nouă extindere a anchetei, procurorii DNA au anunțat că dr. Morenciu a primit alți 48.000 de euro pentru 12 angajări pe perioadă nedeterminată.
La percheziția făcută acasă la dr. Morenciu,anchetatorii au găsit și confiscat următoarele sume de beni: ”Dintr-o borsetă de culoare albastră cu portocaliu, suma de 10.000 de lei și suma de 11.400 de euro; dintr-o borsetă gri cu inscripția Malizia Uomo suma de 30.000 de euro; dintr-o borsetă de culoare neagră cu inscripția Bvlgari suma de 55.000 de lei și suma de 10.000 de euro; dintr-o borsetă bleumarin suma de 10.000 de lei”.
Cristina Mircea