Începe procesul lui Ion Huțanu – președintele Asociației de Vânătoare ”Zimbru”

0
judecatorie

Este toamna vedetelor la Judecătoria Târgu Neamț. După ce Mihai Stoica (om de afaceri și consilier local) a fost trimis în judecată pentru că s-a urcat la volan în timp ce avea permisul suspendat, Ion Huţanu, președintele Asociației de vânătoare Zimbru, un alt personaj foarte cunoscut în zonă, a ajuns și el în fața instanței, deocamdată în faza de cameră preliminară.

În baza art. 346 alin. (1) C. proc. Penală, constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 114/P/2021 din 6.07.2021 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Tg Neamţ ,prin care a fost trimis in judecată inculpatul HUTANU ION, xxxx, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin. 1 din NCP, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii în cauză. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare”, a decis judecătorul.

În luna ianuarie a acestui an, Ion Huțanu a condus un autoturism în timp ce avea o concentrație de 0,49 mg/l alcool pur în aerul expirat. Polițiștii care l-au oprit, l-au testat, i-au suspendat permisul și i-au întocmit dosar penal, fapt care a generat destule ”dezbateri” în urbea de sub cetate. Cei care au pariat pe o rezolvare a cazului au pierdut. Însă Ion Huțanu nu riscă mare lucru, în general pentru asemenea infracțiuni pronunțându-se condamnări cu suspendare și cu ceva zile de muncă în folosul comunității. Cam jenant pentru orgoliul unui președinte, fie el și de asociație de vânătoare, dar incomparabil mai bine față de o condamnare cu executare.

Cristina Mircea

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.