În perioada 22-25 iunie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Ordine Publică Neamț au desfășurat, la nivelul întregului județ, pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice.
În cadrul acțiunilor organizate și coordonate de polițiștii Serviciului Ordine Publică Neamț au participat, polițiști rutieri și de ordine publică și specialiști silvici.
Pe timpul desfășurării acțiunilor au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 19.000 de lei.
Totodată, a fost confiscată fizic cantitatea totală de 38.58 m.c. material lemnos, în valoare de 11.550 lei, un autotractor și o autoutilitară, în valoare de 525.000 lei.
Exemplu semnificativ:
La datele de 22 și 23 iunie a.c., polițiștii din cadrul S.O.P.-B.P.F.F.P. fiind în continuarea cercetărilor în carul unui dosar penal, înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Bicaz, au pus în aplicare ordonanțele dispuse de unitatea de parchet, privind instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor, apaținând unui număr de două societăți comerciale, respectiv un autotractor și o autoutilitară folosite în comiterea de infracțiuni silvice.







