Medic revoltat: nu s-a găsit elicopter SMURD pentru un tânăr cu arsuri grave

0

Doi tineri din Târgu Neamț s-au electrocutat în timp ce încercau să-și facă selfie pe un vagon de marfă, aflat în gara din localitate. Unul dintre ei a suferit arsuri de gradele II și III, pe aproape 60% din suprafața corpului. A fost transportat la Spitalul Grigore Alexandrescu din București cu o ambulanță TIM Renault Master. Drumul a durat mai bine de 3 ore, un chin pentru tânărul rănit grav, care ar fi putut fi evitat dacă ar elicopterele și avioanele SMURD ar fi disponibile, mai des, pentru pacienții din județul Neamț.

Medicul de urgență Gabriel Popescu este revoltat de această situație: ”De ce nu a venit elicopterul, dacă s-a făcut sau nu solicitare asta nu pot să spun, dar sunt două avioane SMURD ăn România, pe care eu nu le-am văzut în viața mea decât în poze și la televizor. Dacă nu ai sistem de zbor pe timp de noapte, există două aeroporturi, la Bacău și la Focșani, se aprinde lumina și vezi pista, unde poți să aterizezi. Pot să spun că în ultimele 5 cazuri, în care am solicitat elicopterul de la UPU, fiind de gardă, iar 3 dintre pacienți erau arși, nu a venit niciodată. Ba că nu poate, ba că e plafon de nori, ba că nu știu ce alte solicitări sunt. Deci la ultimele 5 solicitări pe care le-am făcut eu, am primit refuz”.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az pin up pin up az mostbet pin up mostbet mostbet
  • Comunicatul Poliției Neamț

La data de 15 iulie a.c., în jurul orei 23.30, polițiștii din cadrul BJPT Neamț au fost sesizați cu privire la faptul că două persoane s-au electrocutat în timp ce se aflau în zona triajului gării din Târgu-Neamț.

Din cercetările preliminare efectuate de polițiști a reieșit că, doi minori de 17 ani, din Târgu-Neamț, în timp ce se aflau împreună cu alți tineri în zona triajului stației CF din Târgu-Neamț, s-ar fi urcat pe un vagon de marfă, cu intenția de a face o fotografie, electrocutându-se. Aceștia au fost preluați de un echipaj medical și transportați la spital în vederea primirii de îngrijiri medicale de specialitate.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii, cu exactitate, a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul în cauză.

Cristina Mircea

N.B. Pericolul urcării pe vagoane – Risc de electrocutare!

  • Nu vă urcați niciodată pe vagoanele de tren!
  • Firele electrice de deasupra trenurilor sunt sub tensiune (27.000 de volți) – atingerea acestora sau apropierea la mai puțin de 1,5 metri poate duce la electrocutare;
  • Nu aruncați obiecte pe firele electrice;
  • Evitați să folosiți bățul, umbrela sau alte obiecte lungi în apropierea firelor de înaltă tensiune.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.