S-a stabilit: 13 urși vor fi împușcați în județul Neamț (lista fondurilor cinegetice)

0

Mâine, 26 iulie, intră în vigoare Legea 242/2024 care completează Legea vânătorii nr. 407/2006 și pentru modifică ordonanța de urgență privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.

În anexa legii este prezentată repartiția pe fonduri cinegetice și pe județe a exemplarelor de urs care ”reprezintă nivelul de prevenție”. Din cei 426 de urși care vor fi împușcați până la sfârșitul anului 2024, cei mai mulți (73) sunt în județul Harghita, 54 în Covasna, 43 în Mureș și 28 în Sibiu. Județului Neamț i-a revenit o cotă de 13 exemplare.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az mostbet pin up mostbet mostbet

Modificarea legii s-a făcut după moartea tinerei de 19 ani, din Iași, care a fost atacată de un urs pe traseul Jepii Mici, din Masivul Bucegi. Proiectul era pregătit de câteva lui, inițiatorul fiind Tanczos Barna, fostul ministru al Mediului. Potrivit unui studiu realizat de către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură ”Marin Drăcea” și Universitatea Transilvania din Brașov, populația de urs brun din România este estimată la un interval de 7410-8590 de exemplare, reprezentând 40% din populația europeană.

Valoarea pagubelor raportate, provocate de urs în perioada 2015 -2021 este de 14.394.019 lei.

În martie 2024, actualul ministru al Mediului, Mircea Fechet a precizat: „În România, în ultimii 20 de ani, 26 de oameni au fost uciși de urși și 274 persoane au fost desfigurate. În numai 5 ani s-au înregistrat 6.400 de apeluri de urgență prin care s-au sesizat atacuri asupra omului, numai în 2021 fiind peste 1.500 apeluri”.

Cristina Mircea

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.