Ajutor pentru Ucraina: 3 containere pentru donații- amplasate în Piatra-Neamț

0

Școala și grădinița din cartierul Speranța și campusurile instituțiilor de învățământ din Piatra-Neamț ar putea găzdui peste 100 de refugiați din Ucraina, în situația în care vor ajunge în municipiul reședință de județ. În sprijinul lor, primăria a amplasat 3 containere, în care cetățenii care vor să ajute pot duce pături, haine, încălțăminte și jucării. Containerele sunt lângă magazinul Unic (în centru), lângă magazinul Petrodava și lângă Orion.

Suntem alături de oamenii din Ucraina și în cursul zilei de astăzi ne-am mobilizat pentru a identifica rapid soluții în cazul în care refugiați din Ucraina vor ajunge în orașul nostru. Astăzi am discutat cu Grigore Vanzureak, primarul din Hliboca, oraș din Ucraina cu care suntem înfrățiți, și l-am asigurat de tot sprijinul orașului nostru în această situație. Vom menține legătura cu autoritățile din Hliboca pentru a vedea cum putem să îi ajutăm în următoarele zile. Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț este pregătită și în vederea colectării de alimente perisabile și produse de igienă personală și curățenie, în funcție de necesitatea lor și desfășurarea evenimentelor.Suntem într-o situație cu care generația noastră nu s-a mai întâlnit și suntem alături de toți cetățenii ucraineni, pe care îi asigurăm de tot sprijinul nostru. Ucraina, suntem alături de voi!”, a precizat primarul Andrei Carabelea.

Cristina Mircea

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.