150 de copii – așteptați la competiția Cupa Municipiului Piatra- Neamț la atletism

0

Chiar dacă vremea nu se anunță prea prietenoasă, mâine, 4 octombrie, la stadionul Ceahlăul sunt așteptați circa 150 de copii, ca să participe la Cupa Muncipiului Piatra-Neamț la atletism. Vor fi probe de viteză, săritură în lungime cu elan, 50 m garduri și alergare. Competiția este organizată de Asociația Județeană de Atletism Neamț, în parteneriat cu Primăria Municipiului Piatra Neamț, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Neamț și Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra Neamț. Obiectivul principal este acela de a selecționa sportivi pentru cluburile din municipiul Piatra-Neamț: Ceahlăul și LPS.

”Vor participa sportivi cu vârste între 8 și 14 ani, în special pentru probele de alergări. Ne-am gândit la această oportunitate pentru că doamna Iulia Negură Olteanu a fost campioană mondială cândva pe probele acestea. Așteptăm ca răspunsul la această organizare să fie pe măsura dorinței municipalității Piatra Neamț și vă invităm sâmbătă, după ora 10:30 să fiți prezenți la stadionul municipal Ceahlăul”, a precizat Dan Cojocaru, președintele Asociației Județene de Atletism.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az pin up pin up az mostbet pin up

Prezentă la conferința de presă care a precedat evenimentul, fosta mare campioană Iulia Negură Olteanu, acum secretarul general al Asociației de Atletism Neamț, a menționat că anul trecut a fost o ediție locală a competiției: ”Anul acesta vor veni copii de la Iași, Sfântu Gheorghe, Târgu Neamț, s-ar putea de la Roman, și din comunele Bălțătești, Gârcina, Alexandru cel Bun, Dumbrava Roșie și Români. Noi am estimat în jur de 150, dar din cauza timpului care văd că nu ține cu noi nu știu dacă vor veni atâția. Măcar să strângem 100 de copii, ca anul trecut. Dar având în vedere că vin și din județele vecine, sper să ne adunăm mai mulți. Mergând pe la școli la selecție, am observat că sunt mai mulți copii dornici să iasă la mișcare, mai mult din curiozitate, pentru că mulți nici nu știu ce se întâmplă la atletism”.

”Din păcate nu mai știu ce se întâmplă. Altădată erau atât de bine învățați de profesorii de educație fizică, că știau de toate. Acum, din păcate, dacă le spunem de atletism, știu numai de alergare”, a completat președintele Dan Cojocaru.

Pentru competiția de mâine, organizatorii au pregătit premii la toate categoriile, fete și băieți – tricouri și diplome. Cupa Municipiului Piatra-Neamț va fi acordată, cum e și firesc, pentru cel mai bun rezultat.

Cristina Mircea

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.