Refacerea carosabilului pe coridorul de mobilitate de pe bulevardul Traian, afectat de intervenția necesară pentru înlocuirea unui colector de canalizare al Companiei Județene Apa Serv, a fost finalizată înainte de termen, iar de mâine dimineață (14 iulie) circulația se va desfășura fără nicio restricție.
Directorul societății DRUPO, Vasile Panaite, spune că lucrarea a reprezentat o adevărată provocare, având în vedere că intervenția s-a realizat pe un tronson recepționat în urmă cu mai puțin de un an, iar obiectivul a fost ca refacerea să fie cât mai apropiată de construcția inițială: „Ne-am dorit să iasă lucrurile de calitate, aproape identic cu originalul. N-am făcut nici cel mai mic compromis, rețeta s-a respectat sută la sută”.
mostbet mostbet az mostbet mostbet az mostbet mostbet mostbet az mostbet mostbet az mostbet azDupă înlocuirea conductei de către firma contractată de Apa Serv, echipele DRUPO au refăcut integral structura rutieră, respectând toate etapele tehnologice. Au fost îndepărtate straturile afectate, terenul a fost completat și compactat, apoi a fost realizat un strat stabilizat cu agregate și ciment. Între placa veche de beton și structura nouă s-au executat ancorări chimice, a fost montată armătură cu plasă sudată, s-a turnat beton de clasă superioară, iar ulterior au fost aplicate membrana antifisură și stratul de asfalt. De asemenea, capacele căminelor au fost aduse la cota finală.
„Planeitatea am obținut-o spre 99%, diferența este foarte mică. Diferă doar culoarea și cam atât. Am preferat să frezăm aproape două benzi ca să iasă bine”, a explicat Vasile Panaite.
Lucrările au început pe 3 iulie și au fost finalizate în aproximativ o săptămână, deși termenul stabilit era sfârșitul lunii. Directorul DRUPO spune că durata intervenției a fost influențată doar de timpii tehnologici necesari maturizării stabilizantului și betonului.
„Dacă nu eram condiționați de timpul de așteptare pentru maturizarea unor componente, puteam termina în patru-cinci zile. Începând de mâine dimineață se poate circula fără nicio restricție. Le mulțumesc colegilor mei, am avut emoții, dar au făcut treabă bună”, a declarat Vasile Panaite.
Peste aproximativ două săptămâni va fi aplicat și stratul bicomponent de protecție, fără ca traficul să mai fie afectat.
Intervenția a fost necesară după ce Apa Serv a înlocuit un tronson al colectorului de canalizare situat între blocurile H2 și H3 de pe bulevardul Traian. Conducta din beton, a cărei durată de exploatare expirase încă din 2013, era surpată în mai multe puncte, iar înlocuirea ei nu mai putea fi amânată.
Costurile lucrării și ale refacerii complete a sistemului rutier sunt suportate integral de Compania Județeană Apa Serv. Directorul companiei, Vlad Angheluță, a explicat anterior că situația își are originea într-un aviz emis în anul 2020, prin care s-a solicitat Primăriei Piatra-Neamț doar înlocuirea magistralei de apă, nu și a colectorului de canalizare, deși acesta își depășise durata de viață.
Cristina Mircea

