Site icon

Expoziție în memoria unui preot, martir al temnițelor comuniste

Complexul Muzeal Național Neamț organizează în data de 11 mai 2026, ora 14, la Muzeul de Istorie și Arheologie din Piatra-Neamț o expoziție temporară cu prilejul cinstirii Zilei Naționale a Martirilor din temnițele comuniste din România, conform Legii numărul 127/2017, publicată în Monitorul Oficial din data de 31 Mai 2017, avându-i ca invitați pe doamna Cornelia Anichitei, nepoata părintelui Dimitrie Bejan și Pr. Lect. Univ. Dr. Aurel Florin Țuscanu, care va susține comunicarea cu titlul „Părintele Ioan Păvăluță, un martir al temnițelor comuniste”.

Acest proiect expozițional are la bază cercetarea unor documente din cadrul Arhivelor Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității Statului și Arhivelor Militare Naționale Române, având drept scop omagierea personalității complexe a părintelui mărturisitor Dimitrie Bejan, unul din opozanții de seamă ai regimului comunist de la București.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az mostbet pin up mostbet mostbet

Părintele Dimitrie Bejan a fost mobilizat pe front ca preot militar cu gradul de căpitan în cadrul Regimentului 6 Vânători, Divizia 14 Infanterie, participând la campania de eliberare a Basarabiei și Bucovinei începând cu data de 22 iunie 1941. A fost rănit în două rânduri la Vadul Nistrului, ulterior participând la acțiunile desfășurate în teatrele de operațiuni militare din regiunile Odesa, Crimeea, Caucaz, fiind luat prizonier în contextul încercuirii de la Stalingrad, din data de 20 decembrie 1942. A fost condamnat la moarte la Moscova în anul 1948, pentru scrierea și difuzarea în lagăr a unui manuscris reprezentând o istorie a provinciilor românești, Basarabia și Bucovina, referitor la apartenența acestora la patria mamă, România. Potrivit mărturiilor sale, este eliberat din prizonierat în anul 1948, în data de 23 decembrie 1948, aflându-se în gara din Focșani, de unde a fost preluat de autoritățile militare române și internat în lagărul rusesc de triere a prizonierilor din această localitate. Având un dosar politic fabricat în Uniunea Sovietică pentru declarațiile referitoare la provinciile românești Basarabia și Bucovina, a fost arestat la București în data de 14 aprilie 1949, fiind condamnat prin sentința cu numărul 77 din anul 1950, la opt ani de închisoare corecțională, cu executare de la data reținerii. După 16 ani de temniță grea în sistemul concentraționar comunist din România, a fost eliberat din Penitenciarul de la Aiud în data de 31 iulie 1964, conform Decretului Lege numărul 311/1964. A fost urmărit permanent de Securitatea română până în data de 22 decembrie 1989, când a căzut regimul comunist al lui Nicolae Ceaușescu. Nu a făcut nici un compromis cu sistemul opresiv în pofida tratamentului de exterminare la care a fost supus în temnițele comuniste din România, unde a îndurat frigul, foamea, lipsa asistenței medicale, precum și bătăile sistematice la care a fost martor în penitenciarele de maximă siguranță de pe teritoriul țării.

Cu acest prilej dorim să mulțumim colaboratorilor noștri, Mănăstirii Paltin Petru-Vodă, păstorită de Prea Cuvioasa Maică Stavroforă, Iustina Bujor, pentru contribuția adusă la organizarea acestui eveniment prin împrumutul unor obiecte din colecția mănăstirii, în vederea expunerii, reprezentând mărturii ale perioadei concentraționare comuniste din România, 1948-1964, precum și doamnei Cornelia Anichitei pentru valorificarea în cadrul expoziției a unor documente și obiecte din colecția preotului Dimitrie Bejan.

Exit mobile version