USR nu mai finanțează campania Elenei Lasconi; îl va susține pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale

0

Luând în considerare ”pericolul real în care se află România”, USR a decis să-l susțină pe Nicușor Dan în campania pentru alegerile prezidențiale, după ce un sondaj comandat de partid a indicat că Elena Lasconi n-ar obține mai mult de 4,1% dintre voturi.

Anunțul a fost făcut astăzi, 9 aprilie, de Dominic Fitz, într-o conferință de presă care poate fi urmărită aici. Peste două săptămâni va avea loc o ședință a Comitetului politic USR, pe data de 24 aprilie, în care să se valideze această decizie.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az pin up pin up az mostbet pin up

„Este un moment dificil pentru noi ca partid şi pentru Lasconi e dificil. Nu putem să punem pe primul loc orgolii personale sau orgolii de partid pentru că suntem într-o situație cu o miză istorică”, a afirmat Dominic Fritz.

Vicepreședintele USR a declarat că a avut loc o discuție cu Elena Lasconi, anterior ședinței în care s-a votat retragerea susținerii partidului: ”Noi ne-am dorit să fie o decizie pe care să o luăm împreună. Ea vrea să continue pe acest drum. (…) Elena Lasconi este președinta partidului, e clar că după o astfel de decizie va fi nevoie să ne și reordonăm ca partid. Gestul normal ar fi să se retragă și din funcția de președinte”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.