Ionel Arsene va fi adus în țară și încarcerat în Penitenciarul Rahova

0

Curtea de Casație din Italia a decis astăzi, 4 noiembrie, predarea lui Ionel Arsene autorităților din România. Hotărârea este definitivă.

Astăzi, Curtea de Casație din Italia a decis predarea lui Ionel Arsene autorităților din România. Hotărârea este definitivă. În scurt timp va fi predat autorităților din țară. Fostul președinte al Consiliului Județean Neamț a fost condamnat definitiv, de instanța română, la o pedeapsă cu închisoarea de 6 ani și 8 luni, pentru săvârșirea a două infracțiuni de trafic de influență. Statul român este preocupat ca justiția să fie făcută până la capăt. Mulțumesc tuturor autorităților implicate!”, se arată în mesajul Alinei Gorghiu, ministrul Justiției, pe Facebook.

mostbet mostbet az mostbet mostbet az pin up pin up az mostbet pin up mostbet mostbet

În fața judecătorilor italieni, avocații lui Arsene au invocat atât starea psihică precară a clientului lor, inclusiv ”riscul de suicid foarte ridicat în cazul extrădării”, cât și condițiile proaste de detenție din România.

În replică, Statul român a asigurat autoritățile italiene că s-au îmbunătățit condițiile de detenție din penitenciare și a prezentat, în detaliu, celula în care va fi ”plasat” fostul președinte al CJ Neamț până la mutarea sa la Penitenciarul Vaslui: „După predarea domnului Arsene lonel autorităților române de pe Aeroportul Henri Coandă din București, acesta va fi plasat inițial la Penitenciarul București-Rahova pentru a efectua perioada de adaptare la condițiile de detenție.

El va fi cazat într-o cameră care va garanta un spațiu de cel puțin 4 metri pătrați, excluzând spațiul destinat băii și spațiul destinat mobilierului, indiferent dacă acesta este fix sau mobil.

Astfel, celula de detenție din cadrul Penitenciarului București-Rahova va avea o suprafață totală de 30,04 metri pătrați. Din această suprafață totală se va scădea spațiul destinat băii (8,36 metri pătrați) și spațiul destinat depozitării alimentelor și obiectelor personale (2,10 metri pătrați), rezultând o suprafață efectivă de 19,58 metri pătrați.

Celula de detenție va fi dotată cu o masă (0,90 metri pătrați), o bancă pentru șezut (0,37 metri pătrați) și un pat supraetajat pe două niveluri (1,52 metri pătrați, luând în considerare doar suprafața ocupată de patul de pe podeaua camerei).

În aceste coordonate, scăzând mobilierul (atât cel fix, cât și cel mobil) din suprafața reală a camerei, de 19,58 metri pătrați, rezultă un spațiu util de 16,79 metri pătrați.

În celula de detenție vor fi cazate maximum 2 persoane, garantându-i astfel domnului Arsene Ionel un spațiu individual minim de 8,39 metri pătrați”.

Totodată, „după executarea unei cincimi din pedeapsă, infractorul va fi reevaluat în ceea ce privește schimbarea regimului de executare. Schimbarea regimului de executare a pedepsei depinde în principal de comportamentul adoptat în timpul executării pedepsei. În cazul în care regimul de executare a pedepsei este schimbat în regim semideschis, deținutul va fi transferat la Penitenciarul Vaslui, ținând cont de faptul că penitenciarul este situat în apropierea domiciliului său”.

Cristina Mircea

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.